Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /home/users/jurajcisarsk/jurajcisar.sk/web/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/editors/class-vc-frontend-editor.php on line 646
Festival letectva 2022 – Juraj Cisár
Načítavam...

Festival letectva 2022

17. mája 2022

Pred dvomi rokmi sa do Piešťan vrátili letecké dni nazvané Letecký festival. Prvý ročník bol venovaný stému výročiu úmrtia M.R. Štefánika a aj, keď usporiadatelia chceli pokračovať ďalej, tak ťažko bolo povedať, či tento letecký sviatok bude mať pokračovanie. Do tohto došla korona a tak dva roky z  „malého leteckého dňa“ nebolo nič.  Tento rok, všetko nasvedčovalo tomu, že sa uskutoční a nakoniec sa uskutočnil v termíne 6-8.5 2022. A musím povedať, že usporiadatelia si dali latku strašne vysoko.

My sme sa spolu s kamarátmi na tento festival vybrali v sobotu 8. mája a tešili sme sa najmä na najväčšie lákadlo a to nočnú leteckú šou. Jediného čoho sme sa obávali bol dážď, ktorý sa spustil, ale našťastie až večer. Práve kvôli počasiu bola potom nočná šou trochu zredukovaná. Tak, či tak to bol zážitok, ale o tom neskoršie. Vstup do areálu sme mali od leteckého múzea. Tu sme sa nachvíľku zastavili a pozreli vystavované stroje a následne sme si pozrel statické ukážky lietadiel.

Mig-21

 SU-22

MI-24

MI-24

MIG-29

MIG 29

Na tohtoročné vydanie leteckého sviatku  sme prišli, vzhľadom nato, že program bol plánovaný až do polnoci, až na otvárací ceremoniál, ktorý zahájil predseda vlády Eduard Heger a čestná stráž Slovenskej republiky spolu s preletom vládnych lietadiel Airbus A319 a Fokker 100. Po prelete sa na nebi objavili parašutisti s vlajkami Slovenska, Poľska a Ukrajiny.

Eduard heger

Fokker 100 , Airbus A319

čestná stráž

čestná stráž

Vlajky a parašutisti

Parašutisti

Vlajka Slovensko

Po otváracom ceremoniáli bolo prvé vystúpenie L-29 Delfin, pilotovaný Jozefom Pivarčim.

L-29 delfin

L-29 delfin

L-29 delfin

L-29 vystriedali tichšie stroje letadlá VIPER-SD4, ktoré vyrábajú  na Slovensku v Prešove.

Viper

Viper

Viper

ViperPo slovenských Viperoch prišla na rad ukážka švédskych Fenerir-Scandinavian airshow a po nich bol na rade CASA 1-13 E Jungmann.

CASA 1-13 E Jungmann

 

CASA 1-13 E Jungmann

Na ďalšom vystúpení bol náš vrtulník MI 171 letky MVSR. MI171 začal púšťaním vody z „bambi vaku“ a pokračoval simulácoiu záchranárskej akcie.

MI171

MI171

MI171

MI171

MI171

 

MI171

MI171

Po MI 171 mali mali simuláciu pristávania a prelet vládne lietadlá Airbus A319 a Fokker 100.

Fokker-100

Fokker-100

Fokker-100

Fokker-100, Airbus 219

 Fokker 100 a Airbus A319

Fokker-100, Airbus 219

 

Po skončení našej letky bolo na rade vystúpenie Grumman G-164 Ag Cat ako CATWALKER. Toto vystúpnie bolo zaujímavé tým,že na krídlach lietadla boli počas lietania ženy.

 

Grumman G-164 Ag Cat a aj náš MI 171 spolu s inými  boli aj nočných ukážkach, ale o tom neskoršie. Nasledujúce predstavenie na oblohe spravil OV-10 Bronco.  Lietadlo, ktoré sa používalo už v 2.sv vojne, ale najväčšie využitie malo vo vojne v Kórei.

Bronco

 

Po tomto zaujímavom lietadle prišiel na rad svetoznámy maďarský pilot Zoltán Veres. Jeho vystúpenie som videl už  veľakrát, ale vždy si ho užijem a len obdivujem.

Zoltán Veres

Zoltán Veres

Zoltán Veres

Zoltán Veres

Zoltán Veres

Zoltán Veres

Zoltán Veres

Zoltán Veres

Ďalším na rade bol ďalší severan zo švédska Viking SE-XZA .

 

Po dvojplošníku nasledovalo americké lietadlo Beech C45H Expeditor pilotované českým pilotom Petrom Bezděkom.

 

Organizátori sa snažili spestriť tento festival aj pretekom formuly a stíhačky L-29. Z môjho pohľadu toto bolo trošku zle prevedené, ale ťažko povedať, či by sa dalo inak. Každopádne aspoň som si pozrel formulu.

 

 

Šou pokračovala vystúpením maďarského pilota na vrtuľníku MI-2, ktorý spravil parádne predstavenie a to sme ešte nevedeli, čo náš čaká v jeho vernom predstavení.

Keďže vystúpenia, išli jedno po druhom bez nejakej dlhšej prestávky, tak sme sa na ďalšie vystúpenie vzdialili  od dráhy do bufetu. Tu sme boli veľmi milo prekvapený, oproti našim minulým skúsenostiam hlavne na SIAFE. Bufetov bolo veľa a rôznych. Tak isto sa dalo vybrať aj čo sa týka nápojov a čakacia doba bola minimálna, niekde žiadna. Zatiaľ som zažíval na týchto podujatiach väčšinou pravý opak. Počas nášho pobytu v bufete mal na oblohe predstavenie litovský pilot Jurgis Kairis na lietadle SU-31.

 

Litovec skončil a za ním išli naši slovenský legendárny Očovský bačovia na vetroňoch L-13 Blaník.

 

V nasledujúcom vystúpení bola skupina Pterodactyl flight z Českej republiky, ktorá predviedla boje z 1. sv. vojny na lietadlách Fokker E-III a Sopwith 1½ Strutter.

Predposledným vystupujúcim pilotom v dennej časti festivalu bol český pilot Martin Šonka , ktorý vyhral v roku 2018 Red Bull air race. Pilotoval liedadlo značky Extra 300.

 

Záver dennej časti patril poľskej skupine na MIGoch 15.

 

Po tomto vystúpení bola približne hodinová technická prestávka, počas ktorej sa nám trochu rozpršalo  Bohužiaľ na niektorých fotkách to aj bude vidieť. Plus, keďže podmienky boli dosť zlé, tak som dosť bojoval aj so svetlom. Takže z nočného predstavenia nie je až tak veľa fotiek, ale snažím sa nimi priblížiť čo najviac tú atmosféru. V nočnej šou pár vystúpení bolo kvôli počasiu  a bezpečnosti zrušených.

Nočnú šou začalo predstavenie Ragnarok duo patriace do Scandinavian airshow na ietadlách Viking SA-XZA.

Ďalší v poradí bolo SU-31 na palube s litovcom Jurgisom Kairisom.

Litovec skončil a na rad prišiel vystupujúci, ktorý mal výbornú šou aj cez deň. Maďarský pilot s vrtulníkom MI-2 a to sme sa dostávali k vrcholu dňa či vlastne už aj večera.

Ďalším a zároveň vystupujúcim bol slovenský vrtuľník MVSR MI 171 ,ktorý lietal ako UFO.

Po našom vrtuľníku prišla na rad skvelá svetelná šou THE FLYING DRAGONS z Poľska. Bol to nočný paraglliding, kde malo vyštartovať viacero kúskov, ale nakoniec sa podarilo vplyvom počasia vzlietnuť aspoň dvom.

 

Posledný vystupujúci bol pilot zo skupiny Scandinavian airshow, ktorý vlastne odštartoval aj posledné a najväčšie predstavenie celého dňa a to bola laserová šou spolu s veľkolepým ohňostrojom.

 

 

 

Týmto sa chcem poďakovať za túto fantastickú akciu všetkým čo a na nej podieľali. Neprešiel som všetko, detský kútik a ani celé letisko, ale čo som prešiel a videl, tak dole klobúk a organizačne to bolo zvládnuté na výbornú. Jediná vec čo nám nevyšlo bolo počasie ,ale to si nevyberieme. A organizátori aj napriek tomu, že pršalo tak, až na pár vystúpení, ktoré zrušili kvôli dažďu sa snažili v maximálnej bezpečnosti spraviť všetko, aby vyšlo aj nočné vystúpenie.  No a čo nám prinesú nabudúci rok uvidíme lebo ako som písal na začiatku, tak latku si položili veľmi vysoko.  A ak toto celé zvládnu aj vaše deti a majú radi lietadlá, tak odporúčam tento letecký deň oproti SIAFU, kde to je oveľa hlučnejšie. Tu, až na pár výnimiek, boli podzvukové lietadlá, čo ale vôbec neubralo na atraktivite podujatia.

  • Komentuj

Mirka a Milan Previous post Mirka a Milan