Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /home/users/jurajcisarsk/jurajcisar.sk/web/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/editors/class-vc-frontend-editor.php on line 646
SIAF 2018 – Juraj Cisár
Načítavam...

SIAF 2018

5. septembra 2018

Rok sa stretol s rokom a nadšenci letectva mali zase raz sviatok aj na Slovensku. Prvý septembrový víkend sa totižto konalo už ôsme podujatie SIAF. Keďže patrím aj ja dlhodobým návštevníkom tohto podujatia tak som ho navštívil aj tento rok a to v sobotňajšom termíne aj s mojím fotoaparátom.

Tento ročník SIAF-u bol pre mňa trošku sklamaním. Organizátori sľubovali veľkolepé predstavenie k stému výročiu založenia Československej republiky a československého letectva. Bohužiaľ, ale tieto ambície sa nenaplnili, aspoň v mojom pohľade. Totižto som čakal nejaké tie dynamické alebo aspoň statické ukážky lietadiel z obdobia prvej republiky. Na moje nemilé prekvapenie tam neboli na rozdiel do minulého ročníka žiadne takéto ukážky. Chýbalo mi aj väčšie množstvo statických ukážok. Čo sa zlepšilo oproti minulým rokom boli občerstvovanie stanice, kde sa na nápoje vôbec nečakalo.

Tohtoročný program sa rozbiehal dosť pomaly. Podujatie začínal prelet našej MIG 29 a následné vystúpenie vrtuľníka českej armády MI-35.

Vystúpenie Mi-35 nahradil prelet vrtuľníka ministerstva vnútra Bell 429 s premiérom.

Po vrtuľníkoch prišiel na rad švédsky SAAB 105 so Švédskych ozbrojených síl.

Skončením tohto predstavenia sa program posunul postupne do oficiálneho otvorenia leteckých dní SIAF 2018. Tohto otvorenia sa zúčastnili premiér Peter Pellegrini a minister obrany Peter Gajdoš. Pri slávnostnom ceremoniáli bola vyvesená aj slovenská vlajka, ktorú vešali pri zvuku štátnej hymny.

Aj v slovenskej armáde nájdeme nežnejšie polovičky.

Pri hymne preleteli vrtuľníky Black Hawk, lietadlá českej armády  a za nimi naše. Celý ceremoniál ukončili parašutisti, ktorí niesli vlajky každého účastníka SIAFu.

Prelet slovenských Black Hawkov.

Prelet vládneho špeciálu A-319

Po ukončení slávnostného ceremoniálu pokračovali dynamické ukážky, ktoré odštartoval belgický vrtuľník A-109.

Vystúpenie vrtuľníka nahradila hlučnejšia poľská F-16, v novej verzii, ktorú plánuje kúpiť aj naša armáda.

Po vystúpení F-16 sa na oblohe objavil excelentný maďarský pilot Zoltán Veres, ktorý predviedol ako každý rok výborné predstavenie.

Takéto nálety robil Zoli od Sielnice, nad ktorou už tradične bolo početné publikum.

Nasledujúce vystúpenie bola ukážka záchrannej akcie na vrtuľníku MI-24, ktorému asistoval vrtuľník MI-35. Túto ukážku predvádzali vojaci z českej armády.

Po záchranároch prišlo na rad dnes sa dá povedať, už pomaly veteránske nemecké lietadlo Tornado, ktoré síce moc toho nepredviedlo, ale znovu spravilo poriadny hukot.

Popri fotení lietadiel sa dali fotiť aj iné krásy leteckých dní.

Predstavenie Tornáda začalo úsek predstavení veteránov, kde sa postupne ukázali B-25 Mitchell, F4U Corsair a MIG 15.

Po veteránskej ukážke došli najtichšie dynamické ukážky našich famóznych Očovských bačov, ktorý lietajú na vetroňoch Blaník.

Pri najtichšom predstavení si podaktorí aj zdriemli. Po nich  dostali naše uši znovu zabrať, keďže na oblohe sa objavili dva naše MIGi  29 predvádzaní vzdušného súboja.

Prvá letecká akrobatická skupina,ktorá sa v sobotu predstavila bola z Jordánska a to rovno z ich kráľovského letectva. Ich predstavenie sme na Slovensku videli prvý krát a dúfam, že nie posledný. Predviedli totižto veľmi pekné skupinové predstavenie, ale najväčšie ťaháky dňa mali ešte prísť.

Po tejto akrobatickej skupine nasledovalo vystúpenie nášho zatiaľ myslím, najnovšieho prírastku do armády – Spartan – C-27J.

Dynamické ukážky pokračovali ďalším vrcholom dňa a to stíhačkou F-18 v podaní španielskeho pilota.

Úplný vrchol sobotňajšieho dňa  bola francúzska akrobatická skupina Patrouille de France. Táto skupina sa už pravidelne objavuje na SIAFe a to aj spolu s talianskou skupinou Frecce tricolori patria dlhodobo k tomu najlepšiemu, čo sa na SIAFe prestavilo. Tieto skupiny si pamätám ešte z čias, keď letecké dni boli v Bratislave. Na túto skupinu bolo zvedavých asi najviac ľudí, keďže po ich vystúpení sa začali baliť a odchádzať.

Každý si spravil svoje pohodlie.

Na konci vystúpenia skupina Patrouille de France spravila malé prekvapenie pre divákov vo forme slovenskej trikolóry.

Ako som vyššie spomenul pre veľa ľudí bolo vystúpenie francúzskej skupiny koncom ich pozerania dynamických ukážok. Záverečné ukážky dňa začal slovenský akrobatický pilot František Pytlík na svojom lietadle Extra 300. So svojím skvelým vystúpením sa dosť priblížil k Zoltánovi Veresovi.

Predposledné predstavenie sobotňajšieho dňa spravil pilot českej armády na Gripene .

Prvý deň SIAFu uzatvárali naši piloti a to ako prvý Dušan Šamko na slovenskom lietadle Viper SD-4 . Po ňom dal konečnú bodku pilot na L-29 Delfín.

Tento rok som sa venoval len foteniu dynamických vystúpení a aj to nie všetkých. Na statických ukážkach boli napr. stíhačky  F4 Phantom, Tycoon, Eurofighter Typhoon a iné.  Tento SIAF bol z môjho pohľadu dlhodobého návštevníka a pri všetkej úcte k usporiadateľom, asi najslabší čo som zažil.  Verím, že nabudúci rok by to mohlo byť lepšie a usporiadateľom sa podarí zohnať poriadne lákadlo . Za mňa by to mohli byť ruská alebo britská letecká skupina. Poprípade nejaké iné zaujímavé letecké skupiny, ktoré tu ešte nevystupovali alebo nejaké samostatné lietadlá či už na statickú alebo dynamickú prezentáciu. Na tomto by mohli do budúcna z môjho pohľadu organizátori viacej zapracovať. Takto vyzeral sobotňajší deň mojimi očami, ktoré sa pozerali na neho cez objektív.

 

  • Komentuj